Hamile Pilatesi Nedir?

Son zamanlarda oldukça popüler olan hamile pilatesi, gebelik döneminde anne adaylarının ruhsal ve fiziksel açısından güçlü olmasını ve bu süreci rahat bir şekilde geçirmesini hedefleyen bir spor çeşididir.  Pilates, vücudun esnekliğini ve kas gücünün artmasını sağlar. Karın, sırt ve pelvik taban kaslarını güçlendirmesinden dolayı doğum sürecini kolaylaştırmaktadır. Rahat bir hamilelik süreci yaşamak ve doğum sonrası ideal formlarına kavuşabilmeyi arzulayan anne adayları için, tercih edilen bir spor olmaktadır. Yalnız bütün pilates hareketlerinin hamilelik döneminde uygulanması doğru değildir. Hamilelik hassas bir süreçtir. Bundan dolayı pilatese başlamadan önce doktorunuza danışmalı ve alanında uzman bir pilates eğitmeniyle ilerlemelisiniz.

Hamile Pilatesi Nedir?

Dünya çapında pek çok hastane ve sağlık kuruluşlarında uygulanan hamile pilatesi, nefes kontrolleriyle beraber çeşitli hareketler yapılan, yoğun tempo gerektirmeyen bir egzersiz türüdür. Sadece fiziksel bir aktivite olmayan hamile pilatesi aynı zamanda vücudu rahatlatarak gevşemesine yardımcı olmaktadır. Hamile pilatesi vücudun kas dengesini koruyarak kasların gelişimine yardımcı olmaktadır.

Hamilelik döneminde uterusun büyümesiyle vücudun ağırlık merkezi değişir ve bel bölgesindeki boşluk artar. Hamile pilatesi yaparak omurgada oluşabilecek bozukluklar önlenir ve anne adayı bu sürece daha kolay adapte olur. Spor salonlarında pilates eğitmeniyle yapılabilen hamile pilatesi, evde bireysel olarak da yapılabilir.

Hamile Pilatesi Hareketleri Nelerdir

Hamile Pilatesi Hareketleri Nelerdir

Hamile Pilatesinin Normal Pilatesten Farkı Nedir?

Pilates, karın bölgesinin ağırlıklı olarak çalıştırıldığı, karın bölgesindeki yağların erimesi ve fit bir vücuda ulaşabilmeyi arzu eden kişiler tarafından yapılabilen bir spor türüdür. Pilates nefes kontrolleriyle yapılır. Zihin ve beden beraberliğini hedefleyerek ruhsal ve fiziksel fayda sağlar.

Gebelik pilatesinin amacı ise, pelvik bölgesine yapılan egzersizlerle omurganın bozulmasını engellemek ve kas elastikiyetini artırmaktır. Normal pilates, yoğun tempolu bir egzersiz olabilir. Gebelik pilatesi ise ağır egzersizlerden kaçınarak gebelik sürecinde anne adaylarına fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlamaktadır.

Hamile Pilatesinin Faydaları Nelerdir?

Hamile pilatesinin anne adayına ve bebek üzerinde birçok olumlu faydası bulunmaktadır.

 • Hamilelik döneminde ve doğum esnasında yapılacak olan pilates egzersizleri, doğum sancılarını azaltarak normal doğumu kolaylaştırır.
 • Karın kaslarını güçlendirerek denge ve koordinasyon kontrolü sağlar. Böylece doğum sırasında ilgili kasları kontrol ederek konsantre olabilmeyi sağlar.
 • Doğum esnasında daha kolay ıkınarak doğumu kolaylaştırır.
 • Hamilelikte yapılan pilates daha esnek bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
 • Lohusalık sürecinde rahmin kendini daha kolay toparlayabilmesini sağlayarak lohusalık sürecini kolaylaştırır.
 • Gebelik pilatesi, doğum sonrası daha hızlı eski halinize gelebilmenize yardımcı olur.
 • Gebelik pilatesi yapmak postürünüzü düzeltir. Bu sayede dsaha dik bir duruşa sahip olursunuz.
 • Gebelik pilatesi, hamilelik döneminde aşırı kilo almayı engeller. Doğum sonrasında da formunuza ulaşmayı kolaylaştırır.
 • Beden ve zihin koordinasyonuna katkıda bulunarak farkındalığı artırır.
 • Omurga, bel ve sırt ağrılarını hafifletir.
 • Bacak kaslarını güçlendirir.
 • Gebelik pilatesi sayesinde anne, kaslarını kontrol edebilmeyi öğrenir. Bu sayede gebelik sürecinde ve doğum esnasında daha rahat hareket edebilir.
 • İdrar kaçırma problemleri en aza iner.
 • Doğum esnasında oluşabilecek yırtılmaları minimize eder.
 • Gebelik süreci ve doğum esnasındaki stresi azaltır.
 • Hamile pilatesi sayesinde uyku problemleri azalır ve anne daha rahat bir uyku uyuyabilir.
 • Gebelik pilatesi dolaşım bozukluklarına iyi gelir. Bu sayede gebelik döneminde sıkça görülen kabızlık, ödem ve krampları azaltır.
 • Gebelik sürecinde hormonların artmasıyla göğüs kaslarında ağrı olmaktadır. Göğüs kasları üzerine yapılan egzersizlerle ağrılar hafifletilebilir.
 • El ve ayaklarda oluşan ödemleri azaltır.
Hamile Pilatesi Evde Nasıl Yapılır

Hamile Pilatesi Evde Nasıl Yapılır

Hamile Pilatesinin Zararları Var mıdır?

Hamile pilatesi, yoğun tempolu bir egzersiz değildir. Bu sebeple normal pilateste yapılan bazı egzersizlerin yapılmaması gerekir.

Uygun egzersizler yapıldığı takdirde hamile pilatesinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Gebelik pilatesine başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Ardından alanında uzman bir eğitmen ile pilates egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Hamile Pilatesi Bebeği Etkiler mi?

Hamilelik döneminde değişen hormonlar, fiziksel ve ruhsal değişiklikler anne adayları için zor olabilmektedir. Gebelik pilatesi anne adayları için fiziksel ve ruhsal olumlu özelliklere sahiptir. Pilates sayesinde hormonlar düzelebilir, stres seviyesinde azalmalar görülür. Böylece anne daha mutlu ve enerjik hisseder. Anne üzerindeki olumlu gelişmeler bebeğe de yansır ve bebeğin gelişimine katkı sağlar. Mutlu anne mutlu bebek demektir!

Hamilelik Döneminde Pilates Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde olan anne adaylarının hamileliklerinin 12 ya da 16’ncı haftalarında egzersizlere başlanması önerilir. Ancak bu durum kişiye göre değişiklik gösterebilir. Pilates egzersizlerine başlamadan önce durumunuzu doktora bildirmeli ona göre hareket etmelisiniz.

Hamile Pilatesi Faydaları Nelerdir

Hamile Pilatesi Faydaları Nelerdir

Hamilelik Pilatesi Tek Başına Yapılır mı?

Hamilelik pilatesi tek başına yapılabilir ancak pek önerilen bir yöntem değildir. Hamilelik süresince değişen hormonlar, vücut yapısı gibi bazı değişiklikler, hareketlerin yanlış yapılmasına sebep olabilir. Yanlış yapılabilecek bir hareket, beraberinde sakatlanmalar ve hamileliği tehlikeye atabilecek durumlara sebep olabilir. Bundan dolayı alanında uzman bir pilates eğitmeniyle ilerlemeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

Hangi Anne Adaylarının Hamile Pilatesi Yapması Doğru Değildir?

 • Düşük riski taşıyan ve geçmişte düşük yapmış olanlar
 • Vajinal kanama sorunu yaşayanlar
 • Erken doğum riski taşıyanlar
 • Hipertansiyon ve diyabet sorunları yaşayanlar
 • Doğum öncesi amniyon kesesinde yırtılma riski bulunanlar

Yukarıda sayılan riskleri taşıyan anne adaylarının pilates yapması önerilmemektedir.

Hamile Pilatesi Hareketleri ( Videolu Anlatım )

Elika uzmanlarından Beliz Bediz Sinan sizler için 8 videodan oluşan gebelik pilatesi serisi hazırladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir