Passiflora Nedir_ Passiflora Faydaları Nelerdir?

Passiflora bir bitki çeşididir. Görüntüsü sebebi ile çarkıfelek çiçeği olarak da bilinen bu bitkinin çiçeklerinden yapılan şurup; kaygı, stres sorunu ve uykusuzluk gibi problemlerin önüne geçmesi amacı ile kullanılmaktadır. Birçok formu bulunan bu bitkinin psikolojik rahatsızlıklar üzerinde etkisi olduğu düşünülmekte ve bu problemlerin azaltılması amacı ile de kullanılmaktadır.

Orta ve Güney Amerika’ya özgü olan bu bitki beyaz, sarı, pembe, mor gibi renkli çiçeklere sahiptir. Amerika’da yerli halk bunu eski zamanlardan beri sakinleştirici olarak kullanmışlardır. Bunun yanında bazı açık yaraların tedavisinde de kullanmışlardır.

Günümüzde artık tüm Avrupa’da yetiştirilmekte olan bu bitki İspanyollar tarafından getirilmiştir. İlkbahar sonu ve yaz ortalarında toplanan bitkinin yaprakları kurutularak kullanıma uygun hale getirilmektedir.

Başka bir adı ise tutku çiçeği olan bu bitki Amerika’da yaşayan insanlar tarafından birçok amaç için kullanılmaktadır. Anksiyete, histeri, uykusuzluk gibi durumlarda kullanılan bitkisel bir takviye yöntemidir.

Passiflora bitkisinin etkilerinin öğrenilmesi için yapılan çalışmalar; bitkinin yararları ve yan etkileri konusunda bilgi vererek doğru kullanım yöntemlerinin öğrenilmesini sağlamaktadır. Bu sayede insanların belirli rahatsızlıklarda bitkisel takviye olarak kullanmasına olanak tanınmaktadır.

Passiflora Depresyona İyi Gelir mi

Passiflora Depresyona İyi Gelir mi

Passiflora Hangi Sorunlar İçin Kullanılmaktadır?

Ek tedavi yöntemi olarak kullanılabilen passiflora bitkisi birçok rahatsızlığın tedavisinde dolaylı olarak etki sağlamaktadır. Ölçülü ve doğru kullanımında olumlu etki sağlamakta olan bu bitki; dikkat dağınıklığı, anksiyete, kalp ritmi problemlerinde, stresi yatıştırmak amacıyla, kişiyi sakinleştirmek amacıyla ya da ağrıların azaltılmasında kullanılan bir bitki takviyesidir.

Kullanım sırasında herkes üzerinde aynı etkiye sahip olmayan bu bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bitki kullanılırken de aşırıya kaçılmamalı önerilen miktarda kullanımı sağlanmalıdır.

Passiflora Depresyona İyi Gelir mi?

Passiflora (çarkıfelek çiçeği) bitkisi, doğal bir çözüm olarak kullanılan ve bazı insanlar tarafından depresyon, kaygı ve uykusuzluk gibi durumları tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Ancak, Passiflora’nın tam olarak nasıl çalıştığına dair kesin bir kanıt yoktur ve bu bitkinin depresyon tedavisi için kullanılması hakkında yapılan çalışmalar sınırlıdır.

Bazı küçük çalışmalar, Passiflora’nın kaygı ve uykusuzluk gibi durumlarda hafif bir etkisi olduğunu öne sürmüştür, ancak depresyon gibi diğer zihinsel sağlık koşulları için kullanımı hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Passiflora’nın çeşitli bileşenleri, nörotransmitterlerin aktivitesini değiştirerek ve sinir sistemindeki inflamasyonu azaltarak zihinsel sağlık koşullarının tedavisinde olumlu bir etki sağlayabileceği düşünülmektedir. Ancak, bu etkilerin ne kadar güçlü olduğu, hangi dozlarda ve ne kadar süre kullanılması gerektiği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Depresyon gibi zihinsel sağlık koşullarınız varsa, doktorunuzla konuşarak, doğal tedaviler ve ilaçlar gibi farklı tedavi seçeneklerini değerlendirmeniz önerilir.

Passiflora Şurubu Ne İşe Yarar

Passiflora Şurubu Ne İşe Yarar

Passiflora Tüketimi Nasıl Olmalı?

Birçok kullanım şekli olan ve çay olarak da tüketilebilen bu bitki, uykusuzluğa iyi gelmesi için yatmadan önce bir bardak içilebilir. Vücudun yatışmasını sağlayacak olan bu çay rahat bir uyku çekilmesine olanak tanıyacaktır. Bir kaşık kuru yaprağın üzerine sıcak su ilave edilmesi ile yapılan bu çay vücudun rahatlamasını sağlayabilmektedir.

Bu bitkinin meyveleri de yenilebilmektedir. Yaprakları ile aynı etkiye sahip olan meyvelerinin de tüketilmesi önerilebilir. Ancak çok aşırıya kaçmadan bir ya da iki tane yemek yeterli olacaktır. Meyvenin içerisinde C, B1, B2, B5 vitaminleri, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller de yer almaktadır.

Bunun yanında passiflora bitkisinin tablet, şurup, kapsül gibi kullanımları da mevcut olup bitkisel takviye olarak kullanılmaktadır. Bu takviyelere eczanelerden ulaşabilmek mümkündür.

Passiflora’nın Faydaları Nelerdir?

Passiflora bitkisinin geçmişten günümüze kadar tedavi amaçlı kullanıldığı ve faydalı olduğu bazı durumlar mevcuttur. Bunlara bakacak olursak:

 • Uykusuzluk üzerinde olumlu etkisi bulunduğu düşünülmektedir. Uykudan önce tüketilen passiflora çayı rahat bir uyku çekilmesini sağladığı, özellikle stres kaynaklı uyku bozukluğunda etkisi olduğu düşünülmektedir.
 • Anksiyete gibi kaygı bozukluğu durumların semptomlarını azalttığı düşünülmektedir.
 • Dikkat dağınıklığı gibi durumları sinir hücrelerini uyararak odaklanmanızı sağlayabilme olasılığı bulunmaktadır. Algılarınızın daha açık olmasına olanak sağlamaktadır.
 • Panik atak rahatsızlığından takviye gıda olarak kullanılabilmektedir. Sakinleştirici etkisi sayesinde kaygı durumları üzerinde kontrol sağlamanıza olanak tanımaktadır.
 • Vücudu yatıştırıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Yatıştırıcı etkisi sayesinde stres seviyesini düşürmekte ve kişinin kaygı bozukluklarının önüne geçebildiği gözlemlenmiştir.
 • Damar tıkanıklığını önlediği düşünülen bu çay, kalp ve damar rahatsızlıklarının da önüne geçtiği düşünülüyor.
 • Geçmiş zamanlarda açık yaralar için de tedavi amaçlı kullanılmıştır.
 • Ağrı kesici etkisi olabilmektedir. Antioksidan etkisi sayesinde birçok ağrı üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu söylenmektedir. Kısa bir süre içerisinde etki gösterip ağrıyı hafifletebilmektedir.
 • Rahatlatıcı etkisinden dolayı vücutta gerçekleşen kramp, kasılma gibi durumlara iyi gelebilmektedir.
 • Kan basıncını dengelediği de düşünülmektedir. Buna bağlı olarak da tansiyonu etkilediği de düşülmektedir. Ani tansiyon değişimlerinin azalacağı ön görülmektedir.
Passiflora Bitkisi Ne İşe Yarar

Passiflora Bitkisi Ne İşe Yarar

Passiflora’nın Zararları Nelerdir?

Kullanan kişiye, kullanım miktarına ve kullanan kişinin kullandığı ilaçlara bağlı olarak bu bitkinin kullanımından sonra bazı yan etkiler görülebilmektedir. Passiflora bitkisinin zararlı olabileceği durumlara bakacak olursak:

 • Kan sulandırma ve kas gevşetme etkisi olabilen bu bitki bazı kimseler için zararlı olabilmektedir.
 • Kas gevşetme etkisinden dolayı hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez çünkü rahim kaslarını gevşetme ihtimali bulunmaktadır. Bu durum ise hem anneyi hem de bebeği riske edebilir.
 • İlaçlarla etkileşime girebilir bu durumlarda dikkatli olunması gerekmektedir. Bu yüzden kullanılmadan önce doktorunuza danışmalı ve ilaç aldığınız günlerde bitkiyi kullanmamalısınız.

Passiflora Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Passiflora İlaç mıdır?

Passiflora bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bitkisel bir takviyedir. Tamamlayıcı tıpta kullanılmakta olan bu bitkinin çayı, meyvesi tüketilebilmektedir.

 • Passiflora Antideprasan Olarak Kullanılır mı?

Bazı psikolojik rahatsızlıkların etkilerinin hafiflettiği araştırmaları yer almaktadır. Klinik çalışmaları sonucunda yatıştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilmektedir.

 • Passiflora Sakinleştirir mi?

Yapılan klinik çalışmaların sonunda passiflora bitkisinin sakinleştirici etkisi bulunduğu gözlemlenmiştir.

 • Passiflora Ne Zaman İçilir?

Uykusuzluk için kullanılacaksa gece yatmadan içilmesi tavsiye edilir. Gün içerisinde ise sabah içilebilmektedir.

 • Passifloranın Etkileri Ne Zaman Görülür?

Kullanımından sonra yaklaşık bir iki saat içerisinde etkisini gösterdiği bilinmektedir.

 • Passifloranın Şurubu Var mı?

Bu bitkinin tablet, şurup, kapsül şeklinde takviyeleri bulunmaktadır.

 • Passiflora Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alkolle birlikte kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcılarla birlikte de kullanılmaması gerekir.

 • Kimler Passiflora Tüketemez?

Hamile ve emziren kadınların tüketmesi tavsiye edilmez.

 • Passiflora Kalp Ritmini Düzenler mi?

Kalp ritmi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu bitki sakinleştirici etkisi ile kalp ritimlerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir