Leg Extension Hareketi Nedir

Leg extension hareketi ağırlık makinesi ile yapılan bir çeşit bacak geliştirme hareketidir. Direnç ağırlık antrenman egzersizi olarak bilinir. Üst bacak kaslarında ciddi bir gelişim sağlayan bu hareket vücut geliştirme ile ilgilenen birçok insanın favori hareketlerinden biridir. Bacakları kullanarak makinedeki barı kaldırmak temelinde gerçekleşen hareket kasların güçlenmesinde oldukça etkili bir harekettir.

Leg Extension Nasıl Yapılır

Leg Extension Nasıl Yapılır

Leg Extension Hareketi Nasıl Yapılır?

Egzersiz yapılırken ilk aşama ve en önemli etkenlerden birisi doğru nefes alış verişidir. Egzersiz sırasında doğru nefes alış verişi kasların doğru gelişmesine olanak sağlamaktadır. Kasların ihtiyacı olan oksijenin karşılanması hareketin daha verimli bir şekilde gelişim göstermesini sağlayacaktır.

Bar ile yapılan bu hareket yapılırken tamamen bacak kaslarından destek alınarak yapılmalıdır. Bu doğrultuda bacaklar hızlı ve güçlü bir şekilde gelişmektedir.

Barı bacaklar olabildiğince düz bir pozisyon alana kadar kaldırarak egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz tam bir şekilde yapılmalıdır. Ve bacaklar yukarı doğru kaldırıldığında çok fazla bekletilmeden uygun süre zarfı içerisinde eklemler zorlanmadın hareket yapılmalıdır.

Bacaklar indirilirken ise kaslar hissedilerek ve yavaş bir biçimde ilerlenerek hareket tamamlanmalıdır. Bu hareketler yapılırken kas ve eklemler zorlanmadan kişinin kendi vücut kapasitesine uygun ağırlıklar tercih edilerek yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde olası sakatlanmalar meydana gelebilmektedir.

Leg Extension Hareketi Nereyi Çalıştırır

Leg Extension Hareketi Nereyi Çalıştırır

Leg Extension Hareketi Hangi Kaslar Üzerinde Etkilidir?

Leg extension hareketi düzenli bir uygulama ile yapıldığında üst bacak kaslarında oldukça etkili olan bir harekettir. Bunun yanında hareket bölgeseldir ve oturarak yapılmasından dolayı diğer kaslara değil direkt ön bacak kaslarının gelişimine odaklanmaktadır.

Üst ve ön bacakta bulunan bütün kasların etkin bir şekilde çalışmasını sağlaması ve bir makine aracılığı ile yapılıyor olmasından dolayı hareketin yanlış yapılması ve kasların gelişmemesi durumu mümkün olan bir durum değildir.

Kasların daha hızlı gelişim göstermesini istiyorsanız herbalife protein tozu, egzersizlerle birleşerek etkin bir şekilde kas gelişiminize destek sağlayacak profesyonel bir takviyedir. Herbalife protein tozu kullanan kullanıcılar kaslarındaki olumlu değişiklikleri geri dönütlerinde de bildirmişlerdir.

Leg Extension Hareketi Faydaları Nelerdir?

Egzersizlerin vücut için faydaları hepimizin bildiği gerçeklerdendir. Sadece bölgesel faydası olan egzersiz yoktur sadece bazı egzersizler bazı bölgelerdeki kasların daha fazla çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Leg extension hareketi de en fazla üst ve ön bacağı çalıştırmaktadır. Bu kasların estetik görünmesini sağlarken aynı zamanda kasların uzayarak güçlenmesine de olanak sağlamaktadır. Bu sayede futbol oynarken topa daha hızlı vurmanız mümkün hale gelmektedir.

Kasların gelişimi dövüş sanatlarında da rakibin önüne geçmeye olanak sağlamaktadır.

Bunun yanında güçlü kaslar vücudun dayanıklılığını, bağışıklığını artırarak sağlığa olumlu etkisini göstermektedir.

Birçok egzersiz gibi yağ yakımını hızlandırmaktadır. Ve bu sayede kilo kontrolünü sağlamaktadır.

Leg Extension Hareketi Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Kaç Set Yapılmalıdır?

Üç ile dört set kasların gelişimine olanak tanıyacaktır.

  • Setlerde Kaç Tekrar Yapılması Gerekir?

Seviyenize göre on beş tekrar ile yirmi beş tekrar şeklinde çalışılabilir.

  • Evde Yapılabilecek Bir Egzersiz mi?

Bir makine yardımı ile yapılmasından kaynaklı olarak evde yapılması mümkün değildir.

  • Leg Extension Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Düzenli uygulamalar sonucunda kısa bir süre içerisinde kaslardaki değişim gözlemlenebilir.

  • Leg Extension Hareketini Kimler Yapmalı?

Bacak kasları zayıf olan veya bacak kaslarını geliştirmek isteyen herkes yapabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir