Hızlı Zayıflama Diyeti

En hızlı zayıflama yöntemi günümüzde en çok merak edilen konuların başında gelmektedir.  Bu konuyu araştıran kişiler, genel olarak günlük alınması gereken kalori miktarını devamlı olarak aşıp çok az enerji harcadığı için metabolizma hızlarını ciddi anlamda düşüşe geçiriyor. Düşen metabolizma ve sindirim hızı da vücutta olması gerekenden daha fazla yağ depoladığı için, kişiler fark etmeden çok fazla kilo alabiliyor.

Alınan fazla kilolar ise kişinin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler gösteriyor. Bunun farkına varan insanlar da en hızlı zayıflama formülü nedir sorusuna cevap arayarak fazla kilolarından kurtulmak istiyor. Bu soruya cevap arayan kişiler için söyleyebiliriz ki, kilo vermenin en önemli yapı taşı sağlıklı bir şekilde vücudu forma sokmaktır. Aksi takdirde hiç hesapta olmayan sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Kısa Zamanda Zayıflamanın Altın Kuralları

Hızlı zayıflama yöntemleri yukarıda bahsettiğimiz gibi kalori hesabı yapmayan kişiler tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. Her insanın metabolizma hızı ve günlük alması gereken kalori miktarı değişiklik gösterir. Bu değişikliği ise genel olarak cinsiyet, yaş ve belli kronik rahatsızlıklar belirlemektedir. Günlük alınması gereken kalori miktarı devamlı olarak artış gösterdiği takdirde ise kişinin aldığı kilolar sağlık sistemi üzerinde birtakım problemler yaratmaya başlıyor. Bu problemlerden en sık rastlananı ise obezite hastalığı olarak beliriyor. Obezite hastalığının genel sebepleri ise;

 • Yanlış beslenme alışkanlığı
 • Fazla kalori alımı
 • Hareketsiz yaşam
 • Genetik faktörler

Obezite hastalığının kişiye getirdiği problemlerin başında ise deri sarkması ve deri büyümesi geliyor. Çünkü vücut, artan yağ oranını depolamak için yavaş yavaş genişlemeye başlar. Genişleyen deri tabakası ile vücut hiç de hoş olmayan bir görüntüye kavuşur.

Kısa sürede kilo vermek isteyenler ve bunu yanlış şekilde sağlayanların büyüyen derileri, vücut küçüldükçe sarkmaya başlar. Bunun sebebi ise yanlış yapılan ani diyetlerin sonucunda yağ kütlesi kaybedilirken aynı zamanda kas kütlelerinin de vücuttan çıkması olarak bilinir. Çünkü kas kütlesi azalan bir vücut yapısında deriler kendini toplayamaz ve deri sarkmaları meydana gelmektedir. Kısaca, yanlış diyet kas erimesi problemlerini de beraberinde getirir.

Hızla kilo alan kişilerin yanlış diyet sonuçları sadece bu kas erimesi ile bitmiyor. Aynı zamanda, vücudun günlük kalori ve besin ihtiyacını yanlış bir şekilde tedarik eden kişiler de ise şu problemler meydana geliyor;

 • Unutkanlık
 • Baygınlık hissi
 • Ani acıkma krizleri
 • Tatlı krizleri
 • Sürekli uyku hali
 • Yorgunluk
 • Ruh halindeki değişimler

Eğer sizler de en kısa zamanda kilo verme yolları nedir ve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, bu yazı dizimiz tüm sorularınıza cevap olacak.

Çok Hızlı Zayıflama Yöntemi

Çok Hızlı Zayıflama Yöntemi

Basit Yöntemlerle Vücudunuza Sağlık Katın

Basit kilo verme yöntemleri sanıldığı kadar da zor değil. Düzenli olarak uygulayacağınız yöntemler sayesinde vücudunuza sağlık katarak kısa zaman içerisinde istediğiniz görüntüye sizler de kavuşabileceksiniz. İşte sağlıklı bir şekilde kilo vermenin altın kuralları;

 • Vücudunuzun Yeteri Kadar Dinlendiğinden Emin Olun

Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, insan vücudun biyolojik saati kişinin yeme düzenini ciddi anlamda belirliyor. Uyku sırasında salgılanan melatonin ve antioksidan hormonları kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini destekliyor ve gece yeme ataklarının da önüne geçiyor. Bu yüzden gece en geç 1 sabah da en geç 9 da uyanmak kişinin yağ kütlesini kontrol altına almasını sağlıyor.

 • Spor ve Egzersiz ile Kas Kütlenizi Arttırın

Yukarıda belirttiğimiz gibi eğer yanlış diyet yaparsanız kas kütlelerinizde de ciddi anlamda azalma olacaktır. Ama doğru diyeti spor ve egzersizle desteklerseniz; kalori açığı oluşturup rahatlıkla yağ kütlelerinizden kurtulurken kaslarınızı da koruma altına almış olursunuz. Her gün en az yarım saat yapacağınız spor sayesinde daha enerjik ve aktif bir hayata da kavuşmuş olursunuz.

 • Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Su, midede hem fazla yer kaplayarak açlık ihtiyacınızı bastırır hem de vücuttaki toksin ve ödemlerden kurtulmanızı sağlar. Yetişkin bir insan günde en az 2 litre su tüketmeyi ihmal etmemelidir. Çünkü içeceğiniz su miktarı önce yağ hücrelerine dolar, daha sonra yağ hücrelerini su ile büyütür ve en sonunda da yağ hücrenizi kendisiyle birlikte dışarı atar. Böylece zayıflama maratonunuza büyük bir fayda sağlar. Aynı zamanda her sabah güne başlamadan önce içeceğiniz bir bardak suya limon dilimi atarak sindirim sisteminizi desteklemiş ve metabolizmanızı çalıştırmaya başlamış olursunuz.

 • Doymamış Yağlarla Beslenin ve Paketli Gıdalara Elveda Deyin

Metabolizma hızınızı artıracak ve açlık hormonunuzu en aza indirecek bu doymamış yağlar sayesinde kilo vermenize katkı sağlayacaksınız. Doymamış yağlar ise bu besin gruplarında bulunmaktadır.

 • Balık
 • Avokado
 • Çiğ badem
 • Zeytin
 • Zeytinyağı
 • Badem
 • Susam yağı
 • Balık yağı

Doymamış yağlara genel anlamı ile bakacak olursak, bu yağlar işlem görmemiş doğal yağ gruplarıdır.

Kilo vermeye çalışırken yapılan bir diğer hata ise; paketli ve işlenmiş gıdaları tüketmektir. Bu gıda grubu vücuduz yüksek miktarda kalori alımı yapacağı için, kilo vermeniz zorlaşacak ve gün geçtikçe kilonuz artmaya devam edecektir.

 • Stressiz Hayatla Yeniden Tanışın

Çeşitli hastalıkların müsebbibi olan stres, kişilerin kilo almasının da en önemli sebeplerinden birisidir. Çünkü stres vücuda kortizol hormonu vererek vücutta hızlı bir şekilde yağ depolanmasını sağlar.  Hormon seviyelerinizi alt üst eden stres; size ani ve sebepsiz yemek yeme isteği de doğurur. Aslında bu ani yeme atakları tamamen duygusal açlıktan kaynaklı olsa da kişiler bunu fark etmez ve o anki stres hormonuyla baş etmek isterler. Durum böyle olunca da kişiler, çok fazla kalori alarak kilo almaya başlıyor. Stresle baş etmek için ise; yoga, yürüyüş, koşu, pilates ve fitness gibi egzersizleri düzenli olarak yaparak hem kalori açığı oluşturursunuz hem de kilo verme sürecinizi hızlandırırsınız.

 • Yemek Hazırlarken Doymuş Yağları Kullanmayın

Özellikle; margarin, palm yağı, kakao yağı, hurma yağı gibi ürünleri hayatınızdan tamamen çıkartın. Çünkü bu yağlar, vücuttaki yağ depolarını genişletir. Bu yağlar yerine yemeklerinizi zeytinyağı gibi her yerde kolaylıkla bulunan doymamış yağ çeşitleri ile hazırlayın. Aynı zamanda kızartma gibi ağır kalorili yiyecekler yerine buharda pişen yemekleri yemeyi tercih edin.

 • Şeker ve Tatlı Tüketiminizi Sınırlayın

Şeker ve tatlı tüketiminiz eğer çok fazla olursa kalori hesabı yaparak kilo verme işleminiz sıkıntıya girer. Bu yüzden diyet yaparken şeker isteğinizi kısıtlayın ve tatlı krizlerinizi de kurutulmuş meyvelerden ya da kalorisi çok az olan tatlılardan yana kullanın. Çayı çok seviyorsanız ve şekerli çaydan vazgeçemiyorsanız da tercihinizi bitkisel zayıflama çaylarından yana kullanabilirsiniz. Böylelikle hem metabolizmanız daha hızlı çalışacak hem de şeker tüketimini azalttığınızdan ötürü kalori açığınız oluşacaktır. Alkol tüketimi de özellikle karın bölgesinde fazla ödem yapacağı için bu alışkanlığınızı da en aza indirmeniz sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

 • Sofralarınıza Yeşil Rengi Ekleyin ve Tabaklarınızı Küçültün

Her ana öğününüzde bolca salata ve sebze tüketerek karbonhidrat alımınızı sınırlayın. Bu sayede yağ depolarınız azalacak vücudunuz tekrardan şekil almaya başlayacak. Aynı zamanda porsiyonların miktarını azaltarak daha az yemek yemiş olacaksınız.

 • Ekmeğin Rengini Değiştirin

Diyet yapan kişilerin en çok zorlandığı konuların başında ise ekmek tüketimi gelmektedir. Eğer kilo verirken ekmek yemekten vazgeçemiyorsanız, beyaz ekmek yerine;

 • Çavdar ekmeği
 • Tam tahıllı ekmek
 • Tam buğday ekmeği

Ya da kepekli ekmeği tercih ederek kalori açığı oluşturabilirsiniz. Tabi bu ekmek türlerinden de her öğünde en fazla 1 ya da 2 dilim yemek şartıyla.

 • Kahvaltıyı İhmal Etmeyin ve Kendinizi Asla Aç Bırakmayın

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, sizi gün içerisinde oldukça enerjik ve zinde tutacaktır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki özellikle kahvaltı etmeyen ya da kahvaltıyı geçiştiren kişiler obeziteye daha yatkın kişiler oluyor. Kişi güne aç başlasa da metabolizma çalışmaya devam ettiği için mide sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyor. Uzun süre aç kalan mideye birdenbire çok fazla besin grubunun girmesi de hem mideyi büyütüyor hem de kişide çok zor doyma hissi oluşuyor.

Kendini aç bırakarak kilo vereceğini sanan kişiler aynı zamanda ara öğünleri atlayarak kalori hesabı yaptığını düşünür, fakat bu düşünce son derece yanlıştır. Ara öğünler, mideye sürekli besin girişi sağladığı için kişide açlık hormonu çok salgılanmaz, bu sayede kişi ana öğünlerde daha çabuk doyar.

 • Vücut Yapınızın Neye İhtiyacı Olduğunu İyi Belirleyin

Bazı insanlar kalori hesabı yapmayı sadece az yemek olarak bilseler de bu görüş son derece yanlıştır. Hızlı şekilde kilo vermek isteyen kişilerin önceliği, vücut yapısında neyin eksik ya da neyin fazla olduğunu öğrenmek olmalıdır. Çünkü bazı vitamin ve mineral değerlerinin olması gerekenden fazla ya da eksik olması da kişiyi kilo almaya sevk edebiliyor.

Özellikle, B ve D vitamin grubu kilo vermeyi zorlaştırırken; C, D, çinko ve demir vitamini fazlalığı ise kilo almaya sebep olabilir. Aynı zamanda fazla karbonhidrat ve hazır gıda tüketimi de kişiyi kilo almaya sevk ederken, protein alımının da düşük olması kişiye kas kütlelerini kaybettirebilir.

Bu yüzden kilo vermeye karar verdiğiniz anda bir sağlık kuruluşuna gidip kan tahlili yaptırmanız sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermeniz için büyük bir önem taşımaktadır.

En Hızlı Zayıflama Yöntemi

En Hızlı Zayıflama Yöntemi

Kısa Sürede Zayıflamak İçin Egzersiz Yapın

Kısa sürede kalori açığı yaratıp kas kütlenizi artırmak için bazı egzersiz hareketleri bulunuyor. Aşağıda belirtilen hareketleri düzenli olarak yapmanız, kilo verme sürecinize ciddi anlamda katkı sağlayacaktır;

 • İp atlama: 1 saat içerisinde ortalama 700 ile 900 arasında kalori yakarsınız.
 • Sprint: 1 saat içerisinde ortalama 640 ile 950 arasında kalori yakarsınız.
 • Kürek: 1 saat içerisinde ortalama 481 ile 713 arasında kalori yakarsınız.
 • Merdiven Çıkmak: 1 saat içerisinde ortalama 452 ile 670 arasında kalori yakarsınız.
 • Kickboks: 1 saat içerisinde ortalama 581 ile 864 arasında kalori yakarsınız.
 • Yüklü Kettbell Taşımaları: 1 saat içerisinde ortalama 476 ile 705 arasında kalori yakarsınız.

1 Haftada Değişmek İsteyenler İçin Diyet

Yukarıda belirlenen en sağlıklı kilo verme yöntemleri için zamanı olmayan ve 1 hafta içerisinde kilo vermek isteyen kişiler için oluşturulan örnek diyet listesi şu şekilde belirtilmiştir;

 • 1. GÜN

Kahvaltı:  bir dilim kepekli ekmek, şekersiz içecek ( bitki çayı da olabilir ), bir dilim yağsız peynir, yarım domates ve yarım salatalık

Öğlen: bir dilim kepekli ekmek, bir kâse yoğurt, haşlanmış but ya da tavukgöğsü

Akşam:  tuzsuz ve yağsız bir kase çorba, yarım kase bulgur pilavı, bir kase yoğurt, bir dilim kepekli ekmek

 • 2. GÜN

Kahvaltı: bir dilim kepekli ekmek,  1 adet haşlanmış yumurta, bir adet salatalık ve domates, şekersiz içecek, bir dilim yağsız peynir

Öğlen:  bir porsiyon yeşillik salatası ve çorba

Akşam: Bir dilim kepekli ekmek, orta boy balık, bir porsiyon salata.

 • 3. GÜN

Kahvaltı: bir dilim kepekli ekmek, bir adet salatalık ve domates, şekersiz içecek, bir dilim yağsız peynir, şekersiz içecek, altı tane zeytin

Öğlen:  bir porsiyon et yemeği ve bir kâse yoğurt

Akşam: bir kase sebze çorbası, bir dilim kepekli ekmek, bir porsiyon salata.

 • 4. GÜN

Kahvaltı:  Bir dilim kepekli ekmek,  1 adet haşlanmış yumurta, bir adet salatalık ve domates, şekersiz içecek, bir dilim yağsız peynir

Öğlen: Bir porsiyon salata ve bir kâse çorba

Akşam: Bir dilim kepekli ekmek, orta boy balık, bir porsiyon salata.

 • 5. GÜN

Kahvaltı:  Bir dilim kepekli ekmek,  1 adet haşlanmış yumurta, bir adet salatalık ve domates, şekersiz içecek, bir dilim yağsız peynir

Öğlen:  Bir porsiyon et yemeği ve bir kâse yoğurt

Akşam: Bir porsiyon sebze yemeği,  bir dilim kepekli ekmek, bir kase yoğurt

 • 6. GÜN

Kahvaltı: Bir dilim kepekli ekmek, bir adet salatalık ve domates, şekersiz içecek, bir dilim yağsız peynir, şekersiz içecek, altı tane zeytin

Öğlen:  bir porsiyon makarna

Akşam:  iki tane haşlanmış patates, orta boy salata

 • 7. GÜN

Kahvaltı: Bir dilim kepekli ekmek, bir adet salatalık ve domates, altı adet zeytin, şekersiz içecek, bir dilim yağsız peynir, şekersiz içecek

Öğlen:  Bir adet simit ve ayran

Akşam: Bir dilim kepekli ekmek, orta boy balık, bir porsiyon salata

Bu belirlenen diyet listesini en fazla 4 hafta uygulayabilirsiniz. Belirlenen süre boyunca yaşınız, cinsiyetiniz ve metabolizma hızınıza bağlı olarak istediğiniz kiloları verebilirsiniz. Ama diyet uygulamadan önce bir doktor tavsiyesi almanız, sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Hızlı Zayıflamanın Yolları

Hızlı Zayıflamanın Yolları

Kısa Sürede Bitkisel Kürlerle Zayıflayın

Kilo vermeye karar veren kişilerin ilk tercihi de kısa zamanda bitkisel yollarla zayıflama çeşitlerini denemek oluyor. Bu bitkisel kürlerin hepsini aktarlardan kolaylıkla satın alabileceğiniz gibi hazır bitkisel kürlerden ve bitkisel çaylardan da fayda sağlayabilir ve diyetinize katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle Herbalife konsantre çay sayesinde hem tamamen bitkisel içerikle tanışacak hem de kısa zamanda kilo verip vücudunuza fit bir görünüm kazandıracaksınız.

Tüm dünyada en çok kabul gören ve en çok kullanılan bitkisel kürler ve zayıflama çayları ise şu şunlardır;

 • Herbalife Bitkisel Konsantre Çay
 • Zencefil çayı
 • Maydanoz çayı
 • Beyaz çay
 • Tarçın çayı

En Hızlı Kilo Nasıl Verilir?

Özelikle karbonhidrat alımını keserek, protein ağırlıklı beslenerek ve spor yaparak hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Sık Sorulan Sorular

 • Vitamin Hapları Kilo Aldırır mı?

B grubunda bulunan tüm vitamin değerleri kilo aldırmasıyla bilinir. Ancak sağlık açısından bu vitaminleri almanız gerekiyorsa ve kilo almaktan da korkuyorsanız kesinlikle bu konuyu doktoruna danışmalı ve doktorunuzdan kendinize uygun bir diyet programı talep etmelisiniz.

 • Gece Çok Acıkıyorum Neden ve Ne Yapmalıyım?

Eğer gün içerisinde düzenli beslenmiyorsanız gece acıkmalarına çözüm aramanız gayet doğal bir durumdur. Ama bu gece acıkmaları kişiye ciddi anlamda kilo da aldırmaktadır. Bu durumu engellemek ya da geçiştirmek için geceleri bir bardak sıcak süte yarım çay kasığı tarçın katarak tüketirseniz, hem açlığınız bastırılır hem de tokluk hissine ulaşırsınız. Aynı zamanda gün içerisinde bol su içmemek de gece acıkmalarının sebebi olarak bilinmektedir.

 • Şok Diyet Yaparsam Ne Kadar Kilo Veririm?

Şok diyeti yaparak kilo vermek aynı zamanda sizin metabolizma hızını da ilgilendirmektedir. Ama genel olarak şok diyetleri deneyerek 3 haftada 4 kilo verebilirsiniz. Bu diyetleri uygulamadan önce bir sağlık kontrolünden geçmek ise sağlığınız açısından çok büyük önem teşkil etmektedir.

 • Kalori Hesabıyla Alınan Kilo Bilinir mi?

Kalori hesabı yaparak alacağınız kiloyu belirlemek için, vücudunuzun ihtiyacı olan kalori miktarından tam olarak 7000 kalori fazladan almanız gerekmektedir. 7000 kalori de 1 kiloya eşdeğer olarak hesaplanır. Yani günde 500 kalori daha az yiyen birisi haftada 3,5 kilo verebilir ya da günde 1000 kalori fazla yiyen bir kişi haftada 1 kilo alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir