Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir

Elipse yutulabilir mide balonu, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen, obezite tedavisinde kullanılan bir operasyon çeşididir. Sıkıştırılmış kapsül formunda olup su ile yutulmaktadır. Midede yer kaplayarak tokluk hissi sağlar. Buna bağlı olarak daha az yemeye ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ameliyatsız bir operasyon çeşidi olması, yutulabilir mide balonu uygulamasını tercih edilebilir kılmaktadır.

Çeperleri çok ince olarak üretilmiş elipse, süreç sonunda bağırsaklardan rahat bir şekilde geçerek dışkı olarak atılmaktadır. İşlem öncesi ve sonrası herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmemektedir. Elipse’nin yutulmasından sonra süreç başlamaktadır. Diyetle birlikte uygulandığında kilo vermeyi sağlamakta ve estetik bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Zararlı mıdır

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Zararlı mıdır

Elipse Yutulabilir Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

 • Midede oluşturduğu hacim sayesinde tokluk hissi sağlar. Etkili zayıflama görülür.
 • Yutulabilir mide balonu, farklı kilo verme yöntemleriyle birlikte kullanılarak kilo verme sürecini hızlandırabilir.
 • Endoskopi ve anesteziye gerek duyulmaması yutulabilir mide balonunu tercih edilebilir kılar.
 • Süreç sonrası cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan dışkı yoluyla atılır.
 • Acısız ve hızlı süren bir uygulama olması sebebiyle hastanede yatmanıza gerek kalmaz.
 • Risk oranı oldukça düşüktür.

Elipse Yutulabilir Mide Balonunun Riskleri Var mıdır?

Komplikasyon oranı oldukça düşük olan yutulabilir mide balonu uygulamasının nadir de olsa:

 • Reflü
 • Mide bulantısı
 • Mide krampları

Şeklinde bazı yan etkileri görülebilmektedir. Bu sebeple yutulabilir mide balonu operasyonu, alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Elipse Yutulabilir Mide Balonunu Kimler Uygulayabilir?

Vücut kitle endeksi 27’nin üzerinde olan, 18-65 yaş arasındaki kişiler için uygundur.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Uygun Değildir?

 • Geçirilmiş mide cerrahisi olanlar
 • Mide ülseri olan kişiler
 • Gebelik durumunda olan kadınlar
 • Emzirme döneminde olan kadınlar
 • Kanser hastaları
 • Gastrointestinal kanaması olan kişiler
 • Sezaryen doğum yapan kadınlar
 • Yutma güçlüğü yaşayanlar

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Uygulaması Öncesinde Neler Yapılması Gerekir?

Elipse yutulabilir mide balonu uygulamasından önce doktorun hastanın öyküsünü detaylıca araştırması, kilo sorununun altında yatan sebepleri belirlemesi gerekir. Bu sebepler belirlendikten sonra hastaya uygun bir diyet programı hazırlanmalı ve hasta, diyetisyen eşliğinde yönlendirilmelidir. Elipse uygulamasından önce hastanın 1 haftalık süreyle kullanılması gereken ilaçlar, doktor tarafından reçete edilmelidir. Operasyon öncesi 12 saat açlık yapılması gerekmekle beraber son 6 saatte de sıvı tüketimi sonlandırılmalıdır.

Hasta, kan sulandırıcı ilaçlar tüketiyorsa mutlaka hekim ile görüşmeli ve işleme bir hafta süre öncesinden ilaç kullanımını bırakması gerekmektedir.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Yaklaşık 20 dk süren bu uygulama gastroenteroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Hastanın kapsül formatında bir hap yutmasıyla işlem başlamış olur. Kapsülün ucunda bir bağlantı aparatı bulunmaktadır. Kapsül mideye yerleştikten sonra hekim, kapsülün ucundaki bu aparat yoluyla balonu sıvıyla şişirir. Kullanılan sıvı, vücuda zararlı etkileri olmayan bir sıvıdır. Balon, 550 ml su ile şişirilir. Balon midede şişirildikten sonra işlem bitmiş olacaktır. İşlem boyunca yapılan kontroller balonun mideye yerleşip yerleşmediği, balonun doğru konumda olup olmadığı röntgen cihazı tarafından izlenir. İşlem sonunda balonun ucundaki aparat nazik bir şekilde çıkarılarak ağızdan dışarı alınır. İşlem süresi boyunca hastanın bilinci açıktır ve hekim ile etkileşim halindedir.

Yutabilir Balon Sonrası Süreç Nasıl Olmalıdır?

Yutulabilir mide balonu uygulamasından sonra hastaya doktor tarafından bazı ilaçlar reçete edilir. Hastanın bu süreci rahat geçirebilmesi için ilaçları düzenli kullanması önemlidir. Genel olarak hastaların normal hayatlarına dönme süresi 1-3 gün arasında değişmektedir. Hastalar ilk 1-2 gün sıvı ağırlıklı beslenir. Bu süreç diyetisyen tarafından hastaya bildirilir. Yutulabilir mide balonu uygulaması yapan kişilerin yağlı, kızartılmış yiyeceklerden ve asitli içecekler ve atıştırmalıklardan uzak durması gerekmektedir.

Yutulabilir mide balonunun midede kalma süresi 4 aydır. 4 ay sonunda dışkı yoluyla atılır. Genellikle hastalar bunu fark etmezler.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Kimler Kullabilir

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Kimler Kullabilir

Yutulabilir Mide Balonu Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Yutulabilir Mide Balonu Uygulamasıyla Kaç Kilo Verilebilir?

Yutulabilir mide balonu midede 4 ay kalmaktadır. Bu süreç içerisinde hastaların önceki kilolarına göre %7-15 oranında kilo vermeleri hedeflenir. Yapılan araştırmalarda hastaların bu süreç içerisinde kilolarının %20-50’sinin verildiği gözlemlenmişidir. Yine de kilo verme miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterebileceğinden kesin bir rakam vermek pek mümkün değildir.

 • Yutulabilir Mide Balonu İşleminden Sonra Ağrı Olur mu?

Yutulabilir mide balonunu işlemi sonrasında bir ağrı olmamaktadır.

 • Yutulabilir Mide Balonunun Patlama Riski Var mıdır?

Yutulabilir mide balonlarının patlama riski yoktur. Ancak midedeki yüksek asit sebebiyle delinme olabilir. Bu ise çok nadir görülen bir durumdur.

 • Yutulabilir Mide Balonu Zararlı mıdır?

Yapılan birçok cerrahi operasyonlarda bazı riskler olabilmektedir. Ancak yutulabilen mide balonu uygulaması cerrahi bir işlem olmadığından komplikasyon oranı oldukça düşüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir