Beta Glukan Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Beta glukan bir çeşit lif türüdür. Suda çözünebilen bir yapısı bulunduğu gibi suda çözünmeyen yapısı da bulunmaktadır. Suda çözünen beta glukanın kolesterol üzerinde, kan şekerinin dengelenmesinde ve lif türü olmasından kaynaklı mide ile bağırsağın çalışması üzerinde oldukça etkilidir. Suda çözünmeyen beta glukan ise bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi ile bilinmektedir. Bakıldığında iki türünün de vücut için önemli ve fonksiyonel faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle içerisinde beta glukanı barındıran besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

Beta Glukan Faydaları Nedir?

Beta glukanın iki farklı yapıda olduğundan ve ikisinin de işlevlerinin farklı olduğundan bahsettik. İşlevlerinin farklı olması da vücuda farklı faydalar sağlamaktadır. Bunlara bakacak olursak:

  • Kolesterol ile şeker üzerindeki olumlu etkisine bakıldığında kalp damar sağlığını olumlu etkilemektedir.
  • Mide ve bağırsağın çalışmasına katkısı ise vitaminlerin vücutta daha iyi emiliminden bağırsak işleyişini düzenlemesinden kaynaklı kiloyu dengelemeye bile olanak sağlamaktadır.
  • Suda çözünmeyen yapısının bağışıklığı güçlendirmesi ise enfeksiyonel hastalıklara karşı direnç kazandırır iken kanser gibi ciddi hastalıklara da yakalanma riskini düşürmektedir.
  • Kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak olası problemlerin önüne geçmektedir.
  • Kronik yorgunluk sendromu gibi rahatsızlıkları bağışıklığı güçlendirerek önüne geçmektedir.
  • Cildin düzelmesine katkı sağlamaktadır.
  • Dengesiz ve düzensiz beslenmenin getirdiği kötü etkilerin de önüne geçmektedir.
Beta Glukan Faydaları Nelerdir

Beta Glukan Faydaları Nelerdir

Beta Glukan Hangi Besinlerde Vardır?

Beta glukan lifli yapıdaki besinlerde bulunmaktadır. arpa lifi, yulaf bolca beta glukan içermektedir. Bunların yanında uzak doğuda yaygın olarak kullanılan deniz yosunu da bolca beta glukan içermektedir. Bu besinleri tüketmek bağışıklığınızı güçlendireceği gibi kan şekerinizi de düzenleyecek ve kötü kolesterolün de düşmesini sağlayacaktır.

Bunun yanında takviye gıda olarak beta glukan vücuda alınmaktadır. Burada takviye gıda önerilerimiz arasında herbalife heartwell yulaf beta glukanı içeren aromalı içecek toz karışımını tavisye edebiliriz. Zengin içeriği sayesinde kısa süreli kullanımda bile etkisini göstermekte olan bu ürünün kullanıcı dönütleri de kısa süre içerisinde vücutlarındaki olumlu değişimleri gözlemledikleri yönündedir.

Bu aromalı toz içecek kullanıcıların tüketirken keyif aldığı ürünler arasında olduğundan size de tavsiye edeceğimiz ilk üründür.

Beta Glukan Nasıl Kullanılır?

Mevsim geçişlerinde üç ay kullanımı uygun olan kür beslenmeyi desteklemektedir. Çocuklarda bir yaş üzeri için 100 mg şuruplar uygunken, dört on yaş arası çocuklarda 340 mg uygundur. Yetişkinlerde bu oran 680 mg’dir.

Bu oranlar kişinin ihtiyacına göre değişim gösterebileceğinden ve bir rahatsızlık sonucunda vücuda daha fazla alınması gerektiği durumlar olabileceğinden doktorunuz ya da eczacınızın tavsiyesi üzerine kullanım sağlayın.

Beta Glukan Ne İşe Yarar

Beta Glukan Ne İşe Yarar

Beta Glukanı Kimler Kullanmalı?

Kötü kolesterole sahip kişiler beta-glukan ile kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayabilmektedir. Bunun yanında diyabet hastaları ve obezite ile mücadele eden bireylerde beta glukanı kullanarak kan şekerinin dengelenmesini sağlayabilmektedirler.

Faydalarından birinin de kalp damar sağlığını desteklemek olan beta-glukan kalp ve damar rahatsızlığı olan bireylerin de kullanmasına olanak sağlamaktadır.

Bunların yanında kronik yorgunluk çekenler ve mide ile bağırsak işleyişinde problem olan kişilerin de rahatsızlıklarının önüne geçebilmektedirler.

Bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi de göz önüne alındığında bağışıklık sistemi zayıf olan kimseler de kullanabilir.

Beta Glukanı Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Beta Glukanın Cilde Faydası Var mıdır?

Dış etmenler sebebi ile yıpranmış olan ciltler antioksidan yönünden zengin olan beta glukan sayesinde hızlıca kendini yenileyebilmektedir. Cildin yaşlanmasının da önüne geçmektedir.

  • Hazımsızlık İçin Beta Glukanın Kullanımı Doğru mudur?

Sindirim sistemi üzerindeki etkisi göz önüne alındığında hazımsızlığa iyi gelmektedir.

  • Beta Glukanın Yan Etkisi Var mı?

Fazla kullanımında birçok şeyin zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Beta glukanın da gerektiğinden fazla kullanılması bulantı, kusma, ishal, kızarma, dalak problemleri gibi birçok yan etkisi bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir