Barbell Curl Hareketi Nedir? Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır?

Biceps ve ön kol kaslarının çalışmasını sağlayan bir hareket çeşididir. Kasların iri ve güçlü görünmesine katkı sağlayan bu hareket birçok sporcu tarafından uygulanmaktadır ve olumlu sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Barbell curl hareketi düzenli olarak uygulamasının yapılması sonucunda kaslarda gözle görülür bir oranda gelişim gözlenmektedir.

Barbell Curl Hareketi Nasıl Yapılır?

Bu hareket yapılırken Z bar ya da düz bar kullanılarak yapılmaktadır. Uygulamaya geçmeden önce vücudun ısınmış olması gerekmektedir. Çünkü vücut ısınmadan antrenmana başlamak sakatlanma riskini artırmaktadır. Ardından omuz ve bacakların birbirine orantılı bir şekilde açılmasına dikkat edilmelidir. Avuç içleri yukarıya gelecek bir biçimde barı tutulmalıdır. Bar tutulduktan sonra kolların arka kısmını vücuda yaslayarak sırt kaslarının gereksiz zorlanmasının önüne geçilmektedir.

Egzersizler yapılırken kaslarda gerçekleşen kasılmayı hissederek yapılmalıdır. Hareket tam yapılmalıdır ve bar aşağı doğru indirilirken yavaş yavaş ve kaslar hissedilerek hareket edilmelidir.

Ağırlık kaldırıldığında nefes verilmeli, indirilirken ise nefes alınarak doğru nefes alışverişi ile hareketi desteklemek gerekmektedir.

Egzersizi yapacak olan kişi vücut kapasitesine göre hareket ederek ona göre bir ağırlık tercih etmelidir. Aksi takdirde antrenmandan verim almak yerine sakatlanmalar ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Barbell Curl Hareketi Ne İşe Yarar

Barbell Curl Hareketi Ne İşe Yarar

Barbell Curl Hareketi Hangi Kas Grubuna Etki Eder?

Öncelikli olarak ön kol kaslarına etki eden bu hareket aynı zamanda başka kas gruplarına da etki etmektedir. Bunlara baktığımızda hareket sırasında omuz kasları, bel ve göğüs kaslarını da çalıştırmaktadır.

Yapılan hareket sadece bölgesel değil üst vücutta birçok kası çalıştırmasından ötürü önerilen hareketlerden biridir. Genelde biceps geliştirmek isteyenler yapmayı tercih etseler de diğer egzersizlere dahil edilerek yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Kasların gelişimine olumlu etki sağlaması için herbalife protein tozu kullanabilir ve barbell curl hareketinin de etki ettiği kas gruplarının daha fazla gelişmesine olanak sağlayabilirsiniz. İkisi birleştiğinde istediğiniz sonuçlara kısa sürede etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Barbell Curl Nereyi Çalıştırır

Barbell Curl Nereyi Çalıştırır

Barbell Curl Hareketi Faydaları Nelerdir?

Faydalarına göz atacak olursak barbell curl hareketi birçok kas grubunu çalıştırması sayesinde etkili bir egzersizdir. Bacak kaslarının gelişimine de olanak sağlamaktadır. Bel ve göğüs kaslarına olan etkisi sayesinde görülen duruş bozukluklarının önüne geçer.

Etki ettiği kas gruplarının güçlenerek gelişim göstermesini sağlamaktadır.

Gelişim gösteren vücut spor yapan kişinin ruhsal olarak da güçlenmesini sağlamakta ve günlük hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır.

Geniş pazılar birçok insanın özgüveni üzerinde etkilidir. Güçlü bir görünüm beraberinde özgüveni de getirmektedir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumlu etkileri bulunan bu hareket faydalı bulunan bir egzersizdir.

Barbell Curl Hareketi Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Barbell curl Ne İşe Yarar?

Bu hareket ağırlıklı olarak ön kol kaslarının gelişiminde rol oynamaktadır.

  • Barbell Curl Z Bar İle Yapılır mı?

Aralarında sadece açı farkı vardır. Z bar ile yapılır iken bilek kasları daha rahat olacağından Z bar ile başlayabilirsiniz. Ancak temelde aynı işlevi görmektedirler.

  • Barbel Curl Hareketi Boy Üzerinde Etkili midir?

Boy üzerinde herhangi bir etkisi görülmemektedir. Ağırlıkla çalışmanın boyu kısaltması gibi yanlış algılar söz konusu olsa da bunların gerçeklik payı yoktur.

  • Kaç Set Tekrarı Yapılmalı?

Düşük ağırlık kullanılıyorsa on iki ile on altı arasında kendinize uygun bir şekilde ayarlamalısınız. Yüksek ağırlık ile çalışılıyor ise altı sekiz tekrar olarak kendinize göre ayarladıktan sonra toplamda üç set yapmanız uygundur.

  • Hareket Ne Kadar Süre İçerisinde Gelişim Gösterir?

Hareketin düzenli olarak yapılmasına ve doğru şekilde uygulanmasına bağlı olarak ve diğer egzersizlerle de vücut desteklenerek kısa bir sürede gelişim sağlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir