Ameliyatsız Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Bazen yapılan dengeli beslenmeler ve egzersizler kilo vermeye yeterli olsa da vücudu şekle sokmak için bizlere yardım etmez. Özellikle de göbek, alt karın, alt kollar, basen, iç bacak kısmında oluşan deri sarkmalarını engellemek ve erkeklerde meme dokularını toparlamak amacı ile ameliyatsız bölgesel zayıflama deneyebilir ve çok kısa süre içerisinde vücudunuzu istediğiniz görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Estetik ve hoş görüntü herkes için çok önemlidir. İnsanlar istediğini vücut görüntüsüne kavuşmak için çeşitli yollar dener. Denenen bu zayıflama yöntemleri ise bazen kişinin sağlığına zarar verebilir ve vücudun genel çalışma prensibini bozabilir. Ama bölgesel zayıflama yöntemi genel olarak bakıldığında insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir.

Ameliyatsız Bölgesel Zayıflama Nedir?

Ameliyatsız bölgesel zayıflama, uygulandığı bölgelerdeki tüm yağ hücrelerini ısı derecesine etki ediyor. Diyet ve sporla bile vücuttan atılmayan yağ dokularından kurtulmanızı sağlayan bu yöntem sayesinde vücudunuzu istediğiniz ölçülerde forma sokabiliyorsunuz.

Vücuttaki yağ dokuları her zaman her yere eşit miktarda dağılmayabilir. Özellikle de alt karın ve basenlerde sıklıkla görülen yağ depoları görüntü olarak hoş bir resim çizmez. Bu yağlanma problemine bir de dengesiz beslenme ve dengesiz yaşam şartları da eklenince insanlar vücut kitle endeksini bozabilir. Ameliyatsız bölgesel incelme de tam olarak burada devreye giriyor. Vücudunuzda rahatsız olduğunuz bölgesel yağlanmalardan bu yöntem sayesinde kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Diğer bir adıyla coolsculpting olarak da anılan bölgesel incelme, dondurarak zayıflama olarak bilinmektedir. Bu yöntem sayesinde yağ dokularınızın sıcaklığı eksilere düşer ve tek bir seansta % 20 ile % 40 arası yağ hücre kaybı sağlamaktadır. Bu tedavi obezite hastalarında uygulanmamakla birlikte dirençli bölgesel yağlanma sorunu yaşayan kişilere uygulanır. Tedavinin kalıcı olması adına işlem sonrası dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

FDA onaylı olan bu zayıflama sistemi aşağıdaki bölgelere kolaylıkla uygulanabilmektedir;

 • Karın,
 • Kalçalar,
 • Alt karın
 • Basen
 • Kollar,
 • Çene hattındaki fazlalıklar
 • Meme dokularına

Ameliyatsız Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

 • Yağlardan Kurtulmanın Soğuk Hali: Coolsculpting

Soğuk lipofiz olarak da bilinen bu işlem yağ dokularını parçalar. Çok kısa sürede vücutta harikalar yaratan bu işlem, 1 saat süre boyunca -6 derece sıcaklıkta olan bir vakum başlığının yağlı bölgelere yaptığı etki ile son bulur. Bu işlemin ardından yağ dokularının genel işleyişi bozulur ve lenf kanalları yardımı ile vücuttan atılır. Ağrısız ve acısız olan bu işlem dirençli yağ dokusu olan insanların en çok tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Cerrahi müdahale, ilaç ve kimyasal madde almayı tercih etmeyen insanlar bu yöntem ile yağ dokularından kolaylıkla kurtulabiliyor.

 • Tek Seansta 1 Beden Garantili: Lipocel

Cool sonic zayıflama metodu olarak da bilinen bu yöntem tek seansta 1 beden incelme sağlamaktadır. Cerrahi işleme gerek kalmadan yapılan Lipocel, 30 dakika sürmektedir. Yüksek yoğunluktaki enerji sayesinde yağ dokusunu yok eden bu işlem, sadece yağ dokularını hedef alır. Sosyal hayatınızı asla etkilemeyen bu işlem son yıllarda en çok tercih edilen zayıflama yöntemlerinden birisidir.

 • Yağ Hücrelerini Isıtarak Yakın: BodyFx

FDA onaylı olan işlemlerde birisi de BodyFx’tir. Yağ dokularına enerji gönderen bu işlem sayesinde hücrelerin sıcaklığı 43 dereceye kadar çıkar. Radyo frekans dalgaları ile ısı işlemi gören hücreler ise vücut tarafından metabolize edilmeye başlar. 40 – 70 dk arası süren bu işlemi haftada 1 kere yaptırmanız gerekmektedir. Bu işlemin aynı zamanda cilt sıkılaştırma özelliği de vardır ve en fazla 9 haftada sonuç elde edilir.

 • Yağ Hücre Zarlarını Kırın: UltraShape

Bu işlem sırasında yağ hücrelerinin koruyucu zarları parçalanır ve cihaz tarafından eritilmeye başlanır. Bu sayede dirençli yağ depolarınız küçülmeye ve vücuttan atılmaya başlar. Parçalanan yağ hücreleri ise karaciğer tarafından metabolik şekilde dışarı atılır. Kalça, karın ve bel bölgesindeki yağlar için sıklıkla tercih edilen bu yöntem en fazla 2 saat sürer ve ağrısızdır.

 • Kilo Kaybı için: VShape

Yüksek frekanslarla cildin sıkılaşmasını ve yeniden yapılanmasını sağlayan bu sistemde morluk ve ağrı gibi şikâyetler çok az görülür. Güneş ışığına karşı hassasiyeti en aza indirgeyen ve lekelenmeye sebebiyet vermeyen bu sistem 10 günde 5 seans şeklinde tamamlanır. Vücudun diğer kitlelerine zarar vermeyen bu işlem oldukça başarılıdır. Kalça, bel ve karın bölgesinde başarılı ve kalıcı sonuçlara imza atan VShape teknolojisi 1 ile 2 saat arası sürmektedir.

 • Vücut Geliştirme İçin: VelaShape

Mekanik masaj sistemi ile lenfatik drenajı ve kan dolaşımını uyararak arttıran bu sistem, vücuttan yağ hücrelerinin atılmasını hızlandırmaktadır. Haftada bir seans şeklinde yapılan bu işlem 40 dakika sürer ve işlem sonrası yağ hücreleri vücuttan hızla atılmaya başlanır. Aynı zamanda sıkılaşma ve vücut geliştirme için sıklıkla tercih edilen bu yöntem sayesinde vücudunuzda optimum fayda sağlayabilirsiniz.

 • Kolay Yağ Aldırma İşlemi: Lazer Liposuction

Ameliyatsız zayıflama yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilen yöntemlerden birisi olan bu işlem, vücudu hem sıkılaştırır hem de dirençli yağları eritir. Lazer yardımı ile kırılan yağ kütleleri 1,5 ya da 2 ay gibi kısa bir sürede vücuttan atılır.

 • Şekilli Bir Vücut İçin: Emsculpt

2018 yılında piyasaya sürülen ve Amerikan Sağlık Örgütü FDA onaylı olan bu işlem, vücudu şekillendirirken hem de kas dokularınızı arttıran tek uygulamadır. Yüksek yoğunluklu odaklanmış elektromanyetik teknolojisi ile donatılan bu işlem; kol sıkılaştırma, karın kası ve popo kaldırma gibi alanlarda cerrahi işleme gerek duyulmaksızın yağ yakımınızı sağlar ve kas dokunuzu harekete geçirir.

Bölgesel incelme ve vücut şekillendirme sürecine ilk yapılması gereken şey fazla yağlardan kurtulmaktır. Şekillenen vücut kas yapımını da sağlamaktadır. Kas yapım süreci de genel olarak çok uzun ve yorucu bir süreç olduğu için belirlenen bu tedavi yöntemi estetik dünyasında sıklıkla tercih edilir. 4 ya da 6 seans sonrası kaslarda oluşumu destekleyen bu işlem, vücut kan dolaşım hareketliliğini de arttırmaktadır.

Bölgesel Zayıflama İçin Tedavi Planı

Eğer sizler de ameliyatsız bölgesel zayıflama işlemi yaptırmak istiyorsanız öncelikli olarak doktorunuz danışmanız gerekmektedir. Çünkü bu tedavi yöntemleri kişinin ihtiyaçlarına ve vücut yapısına göre şekillenmektedir.

Bölgesel Zayıflama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Yukarıda bahsedilen tedavi yöntemlerinin uygulanma işlemleri farklılık göstermektedir. Soğuk işlemler ile oluşturulan bölgesel zayıflamalarda cildi soğuktan korumak için aplikatör üstüne koruyucu bir ped yerleştirilir. Cilt yüzeyine hiçbir şekilde zarar vermeyen işlemleri en iyi doktor seçimi sonrasında görebilirsiniz.

Ameliyatsız Bölgesel Zayıflama Etkisi Nasıldır?

Tamamen yağ hücrelerine odaklanan bu işlemler aynı zamanda kas yapılarınızı da arttırmaktadır. Bu işlemlerin sonuçları ise uygulanan tedavi sonrası ortaya çıkmaktadır. Yapılan işlemlerden sonra kilo almamak ve vücut oranlarınızı koruma altına almak için kesinlikle doğru beslenme ve düzenli yaşam şartlarına uyum sağlamanız gerekmektedir. Çünkü yukarıda bahsedilen her işlem, dirençli yağ kütlelerinizi bölgesel olarak parçalar ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda tedavi sonrasında alınan kilolar, vücudun her yerine eşit olarak dağılır bu sayede vücudun belli bölgelerinde yağ depolanmalarına rastlanmaz.

Kendime Uygun Bölgesel İncelme Operasyonunu Nasıl Belirlerim?

Vücut şekillendirme, sıkılaştırma ve incelmeye en çok etki eden işlemlerden birisi olan ameliyatsız bölgesel incelme işlemi, genel olarak fazla kilosu olmayan ve belli bölgelerde dirençli yağ kütlesi olan insanlara uygulanmaktadır.

Vücut ve dirençli yağ yapınıza en uygun ameliyatsız bölgesel incelme işlemini ise doktorunuz belirlemelidir. Doktorunuz yapacağı bu kontrollerde, bölgesel yağlanmalarınızı ve dirençli yağ kütlelerinizi belirler.

Evde Yapılacak Bölgesel İncelme Yöntemleri

Bölgesel incelme işlemlerinde önce evde bölgesel incelme yöntemlerini merak eden kişiler bu egzersizleri düzenli olarak yaparak alt karın ve kalçasını eritebilir. Bölgesel incelme için evde yapılacak egzersizler ise şunlardır;

 • Merdiven egzersizi,
 • Alt karın çekme
 • Yukarı hareket,
 • Çömelme hareketi,
 • Köprü hareketi

Bölgesel incelme Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Bölgesel İncelme Kaç Seans Sürer?

Belirlenen tedavi yöntemine göre değişiklik gösteren ameliyatsız bölgesel incelme yöntemleri yağ kütlelerinin miktarına göre değişiklik gösterebilir. Ama genel olarak belirlenen işlemler 6 ya da 10 seans yeterli görülmektedir.

 • Bölgesel İncelme Sayesinde Kaç Kilo Verilir?

6 ya da 10 seans arası değişen işlemler sonrasında belirlenen bölgesel zayıflama ile 3 cm ile 15 cm arasında kilo kaybı görülebilir. Bu ölçümler sayesinde kilo kaybınızı kolaylıkla takip edebilirsiniz.

 • En Çok Tercih Edilen Bölgesel Zayıflama Yöntemi Nedir?

Diyet ve egzersiz programı ile birleştiği zaman en çok etki eden ve en çok tercih edilen ameliyatsız bölgesel incelme yöntemi soğuk lipofiz olarak bilinmektedir. Yağ hücrelerini dondurarak vücuttan atan bu işlem, yan bölgelerde oluşan simit görünümü, sırt, göbek, bacak ve alt karında oluşan fazla yağ kütlelerinizi kalıcı olarak vücudunuzdan atmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir